Etyka publikacji

Publikacja artykułu w recenzowanym czasopiśmie "Economics and Environment" bazuje na wytycznych opracowanych przez Committee on Publications Ethics (COPE).

Konsekwentną polityką czasopisma jest ciągłe ulepszanie czasopisma poprzez publikowanie najwyższej jakości oryginalnych artykułów naukowych przy użyciu uczciwej i etycznej selekcji oraz recenzowania nadesłanych manuskryptów.

Obowiązki redakcji

Decyzja dotycząca publikacji

Ostateczna decyzja o tym, czy dany artykuł zostanie zrecenzowany, a następnie opublikowany w czasopiśmie, należy do Redaktora Naczelnego. Stosowany jest model double-blind review, tzn. tożsamość recenzentów nie jest ujawniana autorom i odwrotnie – recenzenci nie znają tożsamości autorów i pozostałych recenzentów.

Redakcja jest gotowa opublikować poprawki, wyjaśnienia i przeprosiny oraz wycofać artykuł, jeśli jego autorzy naruszają prawa autorskie, dopuścili się zniesławienia lub plagiatu.

Zasada "fair play"

Rasa, płeć, orientacja seksualna, pochodzenie, obywatelstwo, przekonania polityczne lub religijne autorów artykułów zgłaszanych do publikacji nie mają wpływu na ich ocenę przez Redaktora Naczelnego i Redaktorów Zastępczych.

Poufność

Redakcja zobowiązuje się do zachowania poufności wszelkich informacji dotyczących manuskryptów dostarczonych przez ich autorów. Informacje dotyczące konkretnego manuskryptu nie mogą być w żaden sposób omawiane ani ujawniane osobom trzecim – pozostaną znane tylko redaktorowi naczelnemu, redaktorom współpracującym, redaktorom zarządzającym i recenzentom wybranym do recenzji danego manuskryptu.

Ujawnienie konfliktu interesów

Redaktorzy powinni zachować obiektywizm i nie pozwolić, aby osobiste przekonania lub interesy zawodowe lub instytucjonalne wpływały na ich opinię, czy dany manuskrypt nadaje się do publikacji, czy nie. Nie wolno im również wykorzystywać informacji zawartych w przesłanych artykułach do osobistych celów badawczych bez uprzedniej wyraźnej zgody autorów. W przypadku konfliktu interesów wynikającego z konkursu, współpracy lub innych relacji z którymkolwiek z autorów lub instytucji związanych z danym manuskryptem, Redaktor Naczelny lub inny członek Redakcji czasopisma przejmuje kompetencje Redaktora Naczelnego w podejmowaniu decyzji o wydaniu artykułu. Redakcja jest zobowiązana do ujawnienia takiego konfliktu interesów i opublikowania odpowiedniego wyjaśnienia post factum w przypadku stwierdzenia takiego konfliktu. Możliwe są również inne działania, a mianowicie opublikowanie korekty lub wycofania.

Proces odwoławczy

Jeśli autor zdecyduje się odwołać od decyzji o niepublikowaniu swojego manuskryptu, ostateczna decyzja w tym zakresie należy do Redaktora Naczelnego. Po zasięgnięciu opinii Redaktorów Pomocniczych i recenzentów zaangażowanych w recenzowanie danej pracy, Redaktor Naczelny może zmienić pierwotną decyzję o odrzuceniu pracy do publikacji.

Korekty i wycofanie

Jeśli po publikacji w artykule zostanie znaleziony istotny błąd lub jego istotne fragmenty zostaną uznane za nieważne, artykuł powinien zostać wycofany z wyjaśnieniem przyczyny wycofania (oszustwo, błąd, plagiat lub tzw. "publikacja zbędna"). Takie wycofanie może być również rozważane w przypadku stwierdzenia, że opublikowany artykuł zawiera poufne informacje uzyskane przez autora od osoby trzeciej i nieuczciwie wykorzystane w artykule. Decyzja o wycofaniu artykułu należy do Redaktora Naczelnego po konsultacjach z innymi redaktorami (Associate Editors, Rada Programowa) oraz recenzentami zaangażowanymi w recenzję.

Obowiązki autorów

Wymagania dotyczące składania manuskryptów

Instrukcje dla autorów dotyczące przygotowania i złożenia manuskryptu dostępne są na stronie internetowej czasopisma.

Oryginalność

Tylko właściwe oryginalne manuskrypty autorów mogą zostać zgłoszone do publikacji, w przeciwnym razie zostaną odrzucone lub wycofane (w oparciu o nieetyczne zachowanie autorów po publikacji). Redaktor Naczelny ocenia każdy manuskrypt w celu ustalenia, czy spełnia kryteria i sprawdza zgłoszenie pod kątem plagiatu za pomocą  oprogramowania iThenticate. Niedopuszczalna jest jakakolwiek forma plagiatu, w tym powoływanie się na pracę, słowa, dane, koncepcje teoretyczne i wnioski innych osób lub autoplagiat – ponowne publikowanie fragmentów poprzednich prac autora w celu przedstawienia ich jako nowych pomysłów.

Zgłoszenie artykułu do publikacji w więcej niż jednym czasopiśmie jednocześnie zostanie uznane za nieetyczne i godne potępienia.

Praca i słowa innych autorów muszą być odpowiednio cytowane.

Autorstwo rękopisów

Za autorów pracy uznaje się tych, którzy wnieśli znaczący wkład opracowanie artykułu. Współautorzy określają rodzaj i zakres swojego wkładu w przygotowanie manuskryptu. Nazwiska i rola osób, które pomagały w badaniach/publikacji, ale nie są uważane za autorów, powinny być wymienione w sekcji "Podziękowania".

Redakcja czasopisma upublicznia i potępia wszelkie ujawnione przypadki ghostwritingu, tj. nieujawnienia w manuskrypcie zakresu wkładu osób, które praktycznie przyczyniły się do jego powstania, oraz przypadki autorstwa questowego, tj. przypisywanie autorstwa tym, których wkład był niewielki lub prawie nie istniał.

Cytaty źródłowe

Autorzy muszą podać źródła wszystkich dostarczonych danych i odniesienia w tekście artykułu do wszystkich istotnych wcześniejszych prac.

Oszustwo naukowe

Autorzy są zobowiązani do przedstawienia swoich wyników w sposób przejrzysty, dokładny i rzetelny – nadesłane prace muszą zawierać tylko te dane, analizy statystyczne i wyniki, które są uważane za dokładne. Publikacja z premedytacją niedokładnych lub niezweryfikowanych wyników jest uważana za nieetyczną i niedopuszczalną.

Ujawnienie konfliktu interesów

Oczekuje się, że autorzy ujawnią wszelkie potencjalne konflikty interesów (finansowe lub o innym charakterze), które mogą mieć wpływ na wyniki lub ich interpretację. Autorzy powinni również upewnić się, że nie istnieją żadne stosunki umowne lub względy własności, które mogłyby zagrozić publikacji przedłożonego manuskryptu.

Błędy po publikacji

Jeśli autorzy dowiedzą się o błędzie lub niedokładności po opublikowaniu manuskryptu, powinni natychmiast powiadomić redaktorów, aby można było dokonać korekty/wycofania.

Obowiązki recenzentów

Poufność

Recenzenci są zobowiązani do zachowania poufności wszystkich niepublikowanych manuskryptów i związanych z nimi materiałów. Manuskrypty mogą być udostępniane innym osobom tylko za zgodą redaktorów lub personelu wydawniczego.

Obiektywność

W trakcie procesu recenzowania recenzenci dokładają wszelkich starań, aby obiektywnie i dokładnie ocenić jakość recenzowanej pracy. Komentarze i opinie recenzentów, które są zwracane autorom, powinny być bezstronne, jasne i zwięzłe. Jeśli recenzent nie czuje się wystarczająco kompetentny, aby ocenić daną pracę, może odmówić jej zrecenzowania.

Terminowa recenzja naukowa

Recenzentami prac nadesłanych do czasopisma "Economics and Environment" są wolontariusze, co do których uważa się, że mają inne zobowiązania zawodowe. Dlatego przed zaangażowaniem się w proces przeglądu powinni upewnić się, że będą w stanie zakończyć przegląd w określonym terminie. W przeciwnym razie powinni odmówić zrecenzowania manuskryptu. Pracownicy wydawniczy czasopisma oczekują od nich przedłożenia recenzji w ciągu 2–3 tygodni od dnia podjęcia zadania. Jeśli recenzenci potrzebują dodatkowego czasu, powinni niezwłocznie poinformować Redaktora Prowadzącego lub Redaktora Naczelnego o opóźnieniu.

Ujawnienie konfliktu interesów

Autor artykułu i jego recenzent nie powinni utrzymywać bliskich relacji, ani osobistych (więzi rodzinne), ani zawodowych (hierarchia). Jeśli recenzent stwierdzi, że ocena danej pracy jest sprzeczna z jego interesem, jego obowiązkiem jest odmowa recenzji. Konflikt interesów może mieć charakter konkurencyjny, finansowy lub oparty na współpracy – w obszarze osobistym, firmowym lub instytucjonalnym. Recenzenci nie mogą wykorzystywać informacji zawartych w przeczytanym manuskrypcie dla osobistych korzyści. Wszelkie interakcje lub relacje między autorem a recenzentem, które mogą być interpretowane jako konflikt interesów, powinny zostać ujawnione na piśmie redaktorowi naczelnemu wraz z odmową recenzji.

Oryginalność

Jeżeli w trakcie czytania pracy recenzent stwierdzi, że doszło do naruszenia własności intelektualnej innego autora, powinien powiadomić o tym Redaktora Naczelnego. Ostateczną decyzję w sprawie publikacji artykułu podejmuje redaktor naczelny, samodzielnie lub za pośrednictwem osoby przez siebie wyznaczonej.

Cytaty źródłowe

Recenzenci powinni zidentyfikować i pokazać autorom wszystkie źródła i opublikowane prace, które uznają za kluczowe, a które nie zostały wymienione i cytowane w artykule.

Komentarze do autorów

Recenzenci zawsze przekazują uwagi autorom publikacji, mając na uwadze, że ich wspólny wysiłek podnosi jakość recenzowanej pracy. Ich obowiązkiem jest dostarczenie autorom, za pośrednictwem personelu wydawniczego, jasnych, konstruktywnych i szczegółowych komentarzy dotyczących recenzowanej pracy. Zasada ta dotyczy również manuskryptów, które recenzenci uznają za nienadające się do publikacji. Udzielanie autorom jedynie informacji o wnioskach wyciągniętych z recenzji, a w szczególności nieinformowanie ich o istotnych wadach, nawet jeśli ich praca została pozytywnie oceniona, jest karygodne.