ODPADY KOMUNALNE JAKO DOBRO WSPÓLNE W KRAJOWYCH SYSTEMACH GOSPODARKI ODPADAMI
PDF (Angielski)

Słowa kluczowe

odpady komunalne, zasoby, recykling, dobra wspólne, CPR

Jak cytować

Ciechelska, A. (2021). ODPADY KOMUNALNE JAKO DOBRO WSPÓLNE W KRAJOWYCH SYSTEMACH GOSPODARKI ODPADAMI. Czasopismo "Economics and Environment", 79(4), 8-22. https://doi.org/10.34659/2021/3/24

Abstrakt

Współcześnie odpady są źródłem zasobów surowcowych i energetycznych, które mogą być odzyskane. Ta ekonomiczna wartość odpadów powoduje, że w krajach rozwijających się, tworzą się nieformalne grupy zbieraczy przywłaszczających odpady surowcowe. Tego rodzaju sytuacje są opisywane w literaturze. Stosując ramy analityczne SES Ostrom, autorzy wskazują, że odpady komunalne w krajach rozwijających się mogą być traktowane jak dobro wspólne (CPR).

Celem tego artykułu jest odpowiedź na pytanie czy również odpady komunalne w krajach rozwiniętych, mogą być tak traktowane, choć tutaj działania nieformalnych zbieraczy są marginalne. W analizie również zastosowano schemat analityczny SES Ostrom. Jednak ze względu na inną organizację systemu gospodarki odpadami w krajach rozwiniętych, inaczej niż w literaturze, określono poszczególne elementy schematu. Dzięki temu powstał inny schemat odpadów komunalnych jako dóbr wspólnych. Takie podejście pozwala na zastosowanie teo schematu zarówno w skali lokalnej, jak i szerszej oraz w odniesieniu do wszystkich rodzajów odpadów komunalnych, a nie tylko materiałowych.

 

PDF (Angielski)
Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Prawa autorskie (c) 2021 Czasopismo Ekonomia i Środowisko

Downloads

Download data is not yet available.